Nicolai Wammens drøm går i opfyldelse – Århus bliver nu udnævnt som Fairtrade By!
Nicolai Wammens drøm går i opfyldelse – Århus bliver nu udnævnt som Fairtrade By!
Den århusianske borgmester Nicolai Wammen, har i lang tid arbejdet på at gøre Århus til en Fairtrade By – nu er det lykkedes! Som konsekvens af beslutningen skal 10 pct. af kommunens samlede kaffeindkøb være Fairtrade-mærket – men der er ikke afsat én ekstra krone, til køb af den ca. 30 pct. dyrere fairtrade-kaffe!
Derudover bliver der bl.a. stillet krav til, at et antal både offentlige og private arbejdspladser skal købe kaffe, te eller andre produkter med Fairtrade-mærket.
Kan det være rigtigt at det er kommunens opgave at vælge enkelte, såkaldte bæredygtige projekter frem for andre for borgernes penge? Det må være op til den enkelte borger selv at vurdere hvilke projekter man tror på, og dermed vil støtte.
Udover det, kommer det til at blive en kæmpe ekstra udgift for Århus Kommune, hvis likviditet desværre i forvejen er dårligere, end den nogensinde har været – og kunne de penge ikke have været brugt på noget andet?
Ved at gøre Århus til en Fairtrade By bliver pengene brugt til køb af god samvittighed. I stedet for at bruge pengene på de århusianske borgere, vælger Nicolai Wammen at prioritere Afrikanerne – kan det være rigtigt?

Kommentarer
Powered by Facebook Comments