Læserbrev: Den private ejendomsret – en saga blot?

Følgende læserbrev er skrevet af Linda , der er medlem af VU Århus.

Den private ejendomsret – en saga blot?

I den sidste uge, har LO Århus demonstreret foran Danny Kromanne hjem. Argumentet for denne krænkelse af den private ejendomsret er, at de tidligere demonstrationer ved arbejdspladen ikke havde den ønskede effekt!

Med en sådan ”forfølgelse” af en privat person, sætter LO Århus et skræmmende eksempel på, at hjælper den ene handling ikke, er man klar til at gå til yderligheder for at trumfe sin vilje i gennem. En ting er at tilkendegive sin holdning uden for den pågældende arbejdsplads, men når LO Århus ligefrem stiller sig op foran Anders Munks private hjem, hvor han og hans familie fører et liv som private personer, synes de ydre grænser for overskridelse af privatsfæren at være overskredet med mange skridt.

Ikke alene er ejendomsretten fæstet i Grundlovens § 73, men det er også et fundamentalt princip i et land som Danmark. Når LO Århus uden kvaler kan krænke en sådan fundamental ret, kan man kun frygte at grænsen for, hvor langt de vil gå, langt fra er nået.

Lad os blot håbe, at Lo Århus indser hvor grænsen går, inden denne uheldige tendens bliver en trend og den private ejendomsret en saga blot.

Kommentarer

Powered by Facebook Comments